pátek 26. února 2016

Únorová knižní dávka

Jsem opravdu ráda, že i tentokrát můžu napsat, že se mi moje předsevzetí daří plnit. Snažím se užívat si ještě ty klasický zimní večery, kdy si zapálím svíčky, uvařím si čaj a zalezu si s knížkou do postele. V únoru jsem hodně četla knížky po babičce. Hlavně na vazbách je vidět, že už mají to nejlepší za sebou, slouží však stále dál a doufám, že ještě několik desetiletí budou. Vzhledem k tomu, že se často jednalo o útlé knížky a četla jsem skoro každý den, stihla jsem jich za ten měsíc opravdu hodně - celkem 6. Nejvíc mi dal zabrat Kostičas, který má přes 400 stran. Ani tento měsíc jsem se nevyhla válečné tématice, která mě asi fascinuje úplně nejvíc.
Kostičas
Jediný fantasy, co jsem dosud zvládla, byl Harry Potter (víte, že vyjde pokračování? Juchů!) a pak až Kostičas. Vzalo mě to natolik, že mám v plánu si po příští výplatě koupit už druhý díl Vidořád (celkem bude dílů 7). Pár lidí přirovnává tuhle knížku k sáze Stmívání, což mi ale nepřijde. Příběh i celý imaginární svět je mnohem propracovanější a je pravda, že autorka vymyslela tolik nových názvů, že se v tom zezačátku trošku ztrácíte. Každopádně děj má spád, stále se něco děje, najde se i romantická scéna, která však není nijak bezúčelová a díky ní se opět příběh posouvá dál. Přiznávám, že to asi nebude čtení pro chlapy, jelikož příběh vypráví 19letá dívka Paige a i když je docela dost drsná, je to prostě ženská.


Od začátku do konce
První "knížka po babičce", do které jsem se letos pustila. Cokoliv od Fulghuma jsem si chtěla přečíst už dávno, jelikož si pamatuju, že když jsme měli na střední úryvek jeho textu v učebnici, tak mě to fakt zaujalo. U babičky jsem objevila tuhle knížku o rituálech. Je to moc milé oddechové čtení s pointou a krásným příběhem. Autor se zabývá hned několik rituály, ať našimi soukromými nebo veřejnými, jako je např. svatba, narození dítěte, pohřeb atd. Navíc se s vámi podělí i o své nejsoukromější věci, takže člověk docela kouká.


Veterinář vzpomíná
Velice pěkná knížka, jako stvořená na konec pracovního týdne, kdy si opravdu chcete odpočinout a relaxovat. Neobsahuje žádná složitá souvětí, prostě vás pobaví, ale i poučí příběhy zvířat a lidí ze ZOO. Kolikrát jsem se přistihla, že se fakt směju nahlas. Pro mě to byla skvělá oddychovka po týdnu zápřahu v práci a dozvěděla jsem se plno nových informací.


Petr a Lucie
Přemýšlím, jestli by lidé taky tolik četli, kdyby dnešní autoři psali jazykem, kterým je napsaná tato kniha. Nádherné popisy naprosto všedních událostí, neuvěřitelné metafory a přirovnání, roztomilé dialogy, dlouhosáhlé popisy a filosofování o životě. Obávám se, že plno lidí by asi tenhle styl nudil, ale mě baví a moc. Navíc válečná tématika, to je prostě moje srdcovka <3


Kdo chytá v žitě
Zato styl v týhle knížce mě nebavil ani trochu. Mám překlad z roku 1955 a věřím, že ten slang se možná tenkrát používal, ale dnešní puberťáci prostě takhle nemluví a působí to dost komicky. Každej je kretén a imbecil, pán je stále deprimovanej a mně z toho málem hráblo. Nehledě na to, že sám hlavní hrdina byl dost nesympatickej, tak děj nebyl absolutně žádnej, prostě čtete a čtete a najednou jste na konci.


Velký Gatsby
Není divu, že jsem si musela spravit chuť něčím pěkným. Dloooouho předlouho jsem si tuhle knížku chtěla koupit a přečíst. Byla jsem v kině na filmu a říkala jsem si, jak je možný, že tuhle knihu ještě nemám doma! Obsahuje totiž všechno, co mám ráda: 20. léta, luxus, mluvu, celou tu kulturu... No takže když jsem šla minulou sobotu okolo Levných knih (opět nečekaně), tak jsem si ji prostě už musela koupit a přečíst ji v podstatě na jeden zátah.


Jak jsem tak koukala doma do knihovny, v nejbližší době se určitě nestane, že bych neměla co číst. Bohužel taky existujou Levné knihy (teď mám v plánu si koupil Alkoholy, Stébla trávy a 1984) a různé antikvariáty, takže doufám, že článek o přečtených knihách bude i příští měsíc. Momentálně začínám číst další klasiku a to Markétu Lazarovou. Pokud vás zajímá, co dalšího mám připraveno na březen, tak to je:

- Miláček
- Paní Bovaryová
- Romeo, Julie a tma
- Na větrné hůrce

Zatím se mějte a užijte si krásný víkend.

Váš Andreják

Žádné komentáře:

Okomentovat

Moc děkuji za vaše komentáře a zpětnou vazbu :)
Vždy se snažím na všechny odpovědět, ale kdyby to nebylo hned, tak prosím chvilku vydržte <3

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...